https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Memenin Tamamen Alınması

Meme kanseri ile savaşta ilaçların henüz gelişmediği ve kanser alt gruplarının belli olmadığı zamanlarda en güçlü tedavi yöntemi memenin tamamen alınması idi. Mastektomi olarak adlandırılan bu yöntemde meme başı , cilt ve meme dokusunun tamamı alınır. Günümüzde gelişen tedaviler sayesinde kullanım alanları daralmış, daha nadir kullanılan bir teknik haline gelmiştir. Özellikle tedaviden fayda görmeyen, ciddi şekil bozukluğu oluşturan , aynı anda farklı birkaç alanda gelişen , sınırları belirsiz olan , genetik yatkınlığı olan ve nadir görülen inflamatuar tip kanseri olan kişilerde  mastektomi yöntemi halen daha geçerli  olan ameliyat yöntemidir . Birden fazla mastektomi tekniği mevcuttur.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Basit mastektomi: Genellikle ileri yaşta yandaş problemleri olan hastalarda uygulanır.   Meme uçları dahil tüm meme alınır. Koltuk altı lenf bezleri alınmaz.

Modifiye Radikal Mastektomi (MRM): Meme başı , meme cildi ve koltuk altı lenf bezlerinin bütünüyle tek parça halinde  alınmasıdır. Genellikle tedaviye yanıt vermeyen büyük ve ileri tümörlerde uygulanır. Rutin olarak göğüs kasları çıkarılmaz.

Subkutan Mastektomi , Nipple Sparing Mastektomi 

Memenin tamamının alındığı onkoplastik teniklerdir. Meme cildi  korunur,  tutulum yoksa meme başları da korunur. Tüm meme dokusu çıkarılır, koltuk altı inceleme bazen ek bir kesi gerektirmeden aynı yerden yapılabilir. Bu yöntemlerde yeniden meme oluşturmak için silikon protez ler kas altına konur. Web sitemizin Onkoplastik Cerrahi bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻