https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Şikayetler

Memenin iyi ve kötü huylu olarak tabir edilen birçok hastalığı yanında enfeksiyon ya da fonksiyonlarda bozukluklar olabilir. Bunların sebep olduğu farklı şikayetler mevcuttur.

En sık görülen şikayet meme ağrısı olup adetlerle ilişkili ya da ilişkisiz olabilir. Ağrı olduğunda en çok kanser korkusu olsa da kanserde ağrı az oranda mevcuttur. Kanser ile ilgili problem olmadığı ortaya konulduğunda endişeleri geçen kişiler genellikle ilaç tedavisine de ihtiyaç duymamaktadır. Bununla birlikte hayat kalitesini etkileyen ağrıların tıpkı migrendeki gibi çözümlenmesi gerekir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Memede ele gelen kitleler diğer sık görülen şikayetlerden biridir. Kitlelerin birçoğu iyi huylu olsa da yaş ve aile öyküsü göz önünde bulundurularak ele alınmalı, ultrason , MRI , mamografi ile tetkik ve takip edilmeli, şüpheli bulgular halinde biyopsi alınmasından kaçınılmamalıdır. Süt bezeleri ve kistler en sık saptanan iyi huylu kitleler olup 40 yaştan sonra çıkan süt bezelerine kuşkuyla yaklaşılmalı, iyi huylu olduğu bilinse dahi büyümesi halinde çıkarılmalıdır. Kistler kadınların çoğunluğunda var olduğundan günümüzde hastalık olarak değil, değişiklik olarak tanımlanmaktadır. Enfekte olduklarında kist duvarı kalınlaştığından kitle olarak ele gelip endişe yaratabilirler, medikal tedavi ve iğne ile kist içeriğinin çekilmesi genellikle yeterli olur, nadiren çıkarılmaları gerekebilir.

Meme başı akıntısı daha nadirdir, akıntı kendiliğinden olursa ve kanlı ise ayrıntılı inceleme gerekir.

Meme ucu çatlakları ve enfeksiyonları özellikle gebelik ve lohusalık döneminde  sık görülür.  Doğru emzirme teknikleri ve uygun emzirme süreleri ile çözülebilir. Daha ileri yaşlarda meme başı çevresinde olan enfeksiyonlarda sigara önemli bir etkendir. Bununla birlikte nadir ve agresif bir kanser türü de enfeksiyonu taklit edebileceğinden hekim kontrolu gerekir.

Bahsi geçen hastalıklar ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻