https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Cerrahi Yöntemler

Memeye birçok farklı sebepten dolayı cerrahi müdahale gerekebilmektedir.  Cerrahlar olarak amacımız onkolojik prensiplerden taviz vermeden hastaların beklentilerini karşılayabilecek uygun yöntemleri hastaya sunmak ve karar verilen yöntemleri problemsiz bir şekilde uygulamaktır.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Meme kanseri cerrahisi

Meme kanseri multidisipliner yaklaşım gerektiren bir hastalıktır. Bu süreçte tanı ve tedavide cerrahi branş aktif ve önemli rol oynamaktadır.  Herşeyden önce iyi bir cerrahi planlama gerekir. Farklı disiplinlerle işbirliği yapmak şarttır. Ailesel öyküsü olanlarda genetik inceleme sonucuna göre cerrahi yöntem şekillendirilmelidir.

Cerrahi süreçler şüpheli dokuların çıkarılması; yani biyopsi ile başlar, hastalıklı dokunun tamamen temizlenmesi ve ortaya çıkan kozmetik problemlerin çözümü ile devam eder.Gerek biyopsi teknikleri, gerek kanser ameliyatları hastalık durumu ve hastaların beklentileri doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden çok sayıda farklı cerrahi yöntemler geliştirilmiştir.

Çok erken dönemde kanserler kitle oluşturmadan sadace mamografi ile görülebilir, iyi huylu bazı durumlarda da benzer görünümler oluştuğundan tanı konması için buranın alınması ve patolojik inceleme gerekir. Ele gelmeyen bu görüntülere girişimsel radyologlar tarafından tel ile işaretleme yapılır ve cerrah bu teli kılavuz olarak kullanarak hedef bölgeyi çıkarır. Kanlı meme başı akıntılarında kanal içinde tümör saptanırsa  bu kanalın çıkarılması gerekir.

Kanserin özelliğine göre memenin bir kısmının veya hepsinin çıkarılması gerekir. Kozmetiğin daha iyi sağlanması amacı ile uygun olgularda meme içinin boşaltılması veya meme dikleştirme ile birlikte yapılması mümkün olabilir. Bu yeni yaklaşımlar onkoplastik meme cerrrahisinin oluşmasına sebep olmuştur. Bu teknikler yanında memenin tamamının alınması halinde plastik cerrah ile beraber kişinin kendi dokusundan ya da protez ile aynı seansta yeni meme yapılabilmesi de mümkündür. Koltuk altı lenf bezleri ayrı bir cerrahidir. Bekçi lenf bezi çıkarılır ve sonucuna göre tüm lenf bezlerinin çıkarılması gerekebilir. Son zamanlarda hepsinin çıkarılması yerine radyoterapi tedavisi konuşulmaktadır. Cerrahi yöntemler ile igili ayrıntılı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kanser dışında  meme cerrahisi ?

Bir kitle iyi huylu olduğu bilinse bile ne kadar büyüyeceği ve nerde duracağı bilinemediğinden büyürse çıkarılmalıdır. İyi huylu bu kitleler sıklıkla süt bezesi olarak anılan bezelerdir, hızlı büyüyen türleri tekrarlama riski içerebilir. İyi huylu kitleler meme başı kenarından iz kalmayacak şekilde alınabilir.

Çok erken dönemde kanser hücreleri kitle oluşturmadan sadece mamografi ile görülebilen değişikliklere yol açar, iyi huylu bazı durumlarda da benzer görünümler oluştuğundan tanı konması için buranın alınması ve patolojik inceleme gerekir. Ele gelmeyen bu görüntülere girişimsel radyologlar tarafından tel ile işaretleme yapılır ve cerrah bu teli kılavuz olarak kullanarak hedef bölgeyi çıkarır.

Kanlı meme başı akıntılarında kanal içinde iyi huylu bir tümör saptanırsa bu kanalın çıkarılması gerekir.

Enfeksiyonlarda Cerrahın rolü ?

Abse gelişmesi halinde abse drenajı  yapılır. Özel ve nadir görülen granulömatöz mastitlerde medikal tedaviler yanında cerahi tedavilerde çok etkili çözümler sunabilmektedir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻