https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Mamografi

Erken ve geç dönem kanserli dokuları fark edebilme özelliği sayesinde tarama amaçlı kullanılan temel radyolojik yöntemdir. X ışını kullanılarak memenin görüntüsü alınır. Kansere bağlı kitleler kendine has görüntü özellikleri ile iyi huylu kitlelerden ayrılmaktadır. Meme dokusu  ve kanserleşmiş  kitleler x-ışınlarında beyaz renkte, yağ dokusu ise siyah renkte görüntü vermektedir. Bu yüzden memenin yoğun olduğu , yağ dokusunun az olduğu özellikle genç  bireylerde kitleler meme dokusundan ayırt edilemeyebilir.  Aynı zamanda meme dokusu yağ dokusundan daha fazla radyasyon tutmaktadır.  Az da olsa radyasyon içeren  mamografi tetkiki bu iki sebepten dolayı genç yaşta  tarama amaçlı önerilmemektdir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Meme dokusu  zamanla azalırken yerini yağ dokusu almaktadır. Kanser hastalığının genellikle  40 yaş üstü görülmesi ve meme dokusunun bu yaşlarda yeterli düzeyde azalarak yağ dokusunun artması  nedeni ile mamografi  tarama programı 40 yaştan itibaren başlamaktadır. Meme yoğunluğuna göre çekilme sıklığı belirlenmelidir.  Hastaların en büyük endişelerinden biri  olan alınan radyasyon miktarı esasen çok  düşük bir dozdur. Özelikle yeni teknoloji cihazların kullanımı ile birlikte bu miktar daha da azalmıştır. Mamografiden alınan radyasyona bağlı dünya genelinde gelişen bir kanser yada yan etki bildirilmemiştir.

 • Ne zaman MG çektirmeliyim ?

Aile öyküsü olmayan bireylerde 40 yaşından itibaren  çekilmelidir. Çekim, meme dokusunun en az hassas olduğu zamanda yapılmalıdır. Bu nedenle özellikle meme dokusunda aşırı hassasiyet olan kadınlarda adet bitiminin olduğu haftada çekim yapılması önerilmektedir. Ancak hiçbir hassasiyeti olmayan kadınlarda herhangi bir günde çekilm yapılmasının görüntü üzerine bir etkisi yoktur.

 • Çekime gelirken dikkat edilmesi gereken ayrıntı var mıdır?

Adet gören kişiilerde adet bitimini takip eden hafta çekim için en uygun zamandır. Mamografi, işlem öncesi herhangi bir hazırlık gerektirmemektedir. Bununla birlikte  filmi etkileyebileceğinden, deodorant, pudra, vücut losyonu gibi kozmetik ürünlerin işlem öncesi kullanılmaması gerekmektedir.

 • Yoğun meme dokusundan ne anlamamız lazım ? Önemli bir durum mudur ?

Memenin yoğunluğu memenin dış görüntüsünü tarif etmez, yani içteki doku için kullanılan bir terimdir. Meme dokusu yaşla beraber ve emzirme süreci ile beraber azalır, yerine yağ dokusu geçer. Meme dokusu serttir, daha ağrılıdır, x ışınlarına karşı geçirgenliği azdır, yani mamografilerde beyaz bir görüntü oluştururken yağ dokusu siyah görünür. Peki bunun karşılığı nedir, ne anlamamız lazım ? Kötü kitleler de serttir, mamografilerde beyaz görünür. Dolayısı ile yoğun bir memede gelişen kötü huylu kitleler ele gelmeyebilir, fark edilmeyebilir. Ayrıca mamografi gibi bir tanı aracı körleşeceğinden kitlelerin saptanması zorlaşabilir. Bu meme yapısını sahip hastalarda kanser daha sık görülür demiyoruz. Ancak en büyük sorun erken tanı ihtimalinin azalmasıdır diyebiliriz. MR yöntemi, sık ve yakın takip ile bu olasılık en aza indirmeye çalışılır.

 • Meme içi silikon protezi olanlarda sakınca var mıdır ?

İmplantlar mamografiye engel bir durum değildir. Sıkıştırılma işleminin  implanta zarar verici bir etkisi yoktur. Ancak, silikon implantı bulunan kadınların mamografi çekimi öncesinde çekimi yapacak teknisyene bilgi vermesi gerekmektedir. Bununla birlikte silikonu olan kadınlara mamografiyle birlikte meme ultrasonografi yapılması da önerilmektedir.

 • Mamografi nasıl çekilir?

Mamografi, meme dokusunun iki projeksiyonda iki plaka arasında birkaç saniye sıkıştırılmasıyla yapılır. Sıkıştırma düzeyi bir çok sistemde otomatik olarak belirli bir seviyede gerçekleştirilir. Bu sayede meme dokusu  inceltilerek daha az radyasyon alması sağlanır. İşlem esnasında eğer kontrastlı mammografi çekimi yapılmıyorsa herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır.

 • Mamografi acı verir mi?

Mamografi meme dokusunun iki projeksiyonda iki plaka arasında birkaç saniye sıkıştırılmasıyla yapılır. Sıkıştırma düzeyi bir çok sistemde otomatik olarak belirli bir seviyede gerçekleştirilir. İşlem temelde ağrısız bir yöntem olup kişinin ağrı eşiğine göre de ağrı hissi değişebilmektedir. Yeni jenerasyon dijital mamografi ve özellikle tomosentez özelliği olan mamografi cihazlarında daha az ağrı duyulduğu ifade edilmektedir.

 • Mamografinin zararı var mıdır?

Mamografi, X ışını ile elde olunan ve iyonizan radyasyon içeren bir görüntüleme tekniğidir. Alınan radyasyon miktarı esasen çok  düşük bir dozdur. Özelikle yeni teknoloji kullanılan dijital mammografi sistemlerinde kaset film kombinasyonu yerine dijital dedektörler kullanıldığından ışın dozu daha da düşüktür. Mamografiden alınan radyasyona bağlı dünya genelinde gelişen bir kanser yada yan etki bildirilmemiştir.

 • Meme ameliyatı sonrası mamografi çekilir mi?

İncelemenin meme ameliyatından en az 6 ay sonra yapılması gerekmektedir. Radyoterapi tedavisi alan hastalarda bu süre tedavi bitiminden 6 ay sonra olarak planlanmalıdır.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻