https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Tarama Programı

Kanser hastalığının genellikle  40 yaş üstü görülmesi ve meme dokusunun bu yaşlarda yeterli düzeyde azalarak yağ dokusunun artması  nedeni ile mamografi  tarama programı 40 yaştan itibaren başlamaktadır. Meme yoğunluğuna göre çekilme sıklığı belirlenmelidir. Aile öyküsü bulunan riskli  bireylerde ise takip programı, ailede görülen en genç yaştaki kişinin tanı yaşından 10 yaş önce başlamalıdır. (Örnek; teyzede  42 yaşında hastalık saptanmış ise  program   32 yaşında  başlamalıdır).

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Mamografi yanında özellikle gençlerde ultrason ek olarak istenir. Bazı durumlarda gerek üç boyut avantajı sunması, gerek kontrast denilen bir ilacın kullanılması nedeni ile MRI görüntüleme tekniğine başvurulabilir.  Şüpheli leyzonlar  saptanması halinde yakın takibe  alınabilir yada biyopsi yapılır. Kişinin kendi  kendine muayenesi tarama programının bir parçası olup yıllık kontroller arasında yeni gelişen bir hastalığın tanınması için çok önemlidir.

Kanser tedavisi sonrası takip sıklığı ilk iki yıl üçer ay,  sonraki üç yıl altı ay arayla yapılır. Bu esnada kan tetkikleri , muayene,  tomografi ve PET BT gibi   tetkikler yanında  mamografi, ultason ve bazen MRI görüntüleme yöntemleri istenir.  Operasyon sonrası kemoterapi gören ve bu nedenle medikal onkolojide takipte olan hastaların cerrahi açıdan muayenelerini aksatmamaları önemlidir. Kanserin  multidisipliner bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. 

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻