https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Radyoterapi

Yüksek enerjili x-ışını kullanarak hızlı çoğalmaya çalışan kanser hücrelerinin  DNA sını bozarak yok edilmesine dayalı bir  tedavi yöntemidir.  Radyasyon tedavisi kanser yanında normal  hücrelerde hasar oluştursa da sağlıklı hücrelerin çoğu iyileşip normal fonksiyonlarını tekrar kazanabilmektedir. Başarılı bir tedavide tümöre en uygun yüksek dozu alması sağlanırken çevresinde bulunan normal dokuların mümkün olan en az dozu alması hedeflenir. Radyoterapide farklı teknik yöntemler mevcuttur. En çok eksternal yani dışarıdan tedavinin yapıldığı yöntem uygulanmaktadır. Brakiterapi denilen diğer yöntemde ameliyat esnasında sadece tümör alanına radyoterapi uygulanmaktadır.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Tüm radyasyon tedavileri bu konuda uzman hekimler (radyasyon onkologları) tarafından medikal fizik uzmanı ve radyoterapi teknikerinden oluşan bir ekip çalışması ile yürütülmektedir. Genellikle cerrahi sonrası uygulanan bir tedavidir. “Meme koruyucu cerrahi” yapılan hastalarda kalan meme dokusunda kanserin tekrar etme olasılığını düşürmek amacıyla yani lokal hastalık kontrolu amacı ile rutin olarak  uygulanmaktadır. Memenin tamamen alındığı “mastektomi” operasyonları sonrasında  tümör çapı, lenf bezlerinin tutulumu, tümör ve hastaya bağlı diğer faktörler göz önünde bulundurularak radyoterapi uygulanabilir. Kemik, beyin ve yumuşak doku metastazı saptanması durumunda şikayetleri  gidermek amacıyla destek tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Radyoterapi hafta içi 5 gün boyunca  günde bir kez uygulanır. Işınlama süresi, yapılan planlama ve tedavi bölgesine göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 dk sürmektedir.

 • Yan Etkisi var mı?

Ciltte kızarıklık ve soyulma, yorgunluk, halsizlik veya bulantı şikayetleri olabiliyor. Uzun dönemde operasyon yapılan dokuda çekinti, çöküntü ve silikon protez olan kişilerde kapsül gelişimine bağlı şekil bozukluklarına sebep olabilir. Meme cildinde gelişen renk koyuluğu ve memede sertlik şikayetleri ise  zaman içinde düzelmektedir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻