https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Meme Kanseri

Tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erkeklerde nadiren görülür. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanserdir. Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler ikinci sıklıkta görülmektedir. Daha çok 45-50 yaş sonrası görülmektedir. Meme kanseri ülkemizde, 40 yaş altında,  diğer ülkelerden  maalesef daha sık görülmektedir. Bu yüzden şikayeti olan her hasta yaşı genç bile olsa bu gerçek göz önünde bulundurularak titizlikle incelenmelidir. Meme kanserlerinin çoğu (%90-95) ailedeki ilk vakadır, diğer bir deyişle genetik mutasyonlar  daha az (%5-10) sebep olmaktadır.

Mutasyonlu gen taşıyan bireylerde kanser gelişme riski çok yüksek olduğundan, bu bireylerin önceden belirlenerek  kanser gelişmeden koruyucu önlemler almak en doğru yaklaşımdır.  Ailede özellikle farklı kuşaklarda meme kanseri, yumurtalık veya pankreas kanseri görülmesi halinde genetik test yapılması uygun olabilir.  Tedavide meme cerrahı, medikal onkoloji uzmanı , radyasyon onkolojisi uzmanı, patolog ve radyologlar koordineli şekilde yer almalı ve kanser konseylerinde ortak karar alınarak planlama yapılmalıdır.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

 • Kanserle savaşta yenilikler nelerdir ?

Hergün hastalıkla ilgili bir çok yeni keşif yapılıyor. Teknoloji alanında yapılan iyileştirmeler tanı sürecinde iyileşmelere yol açarken, ilaçlarla ilgili yeni keşifler duyurulmaya devam ediyor. Bazı eski ilaçların yan etkileri azaltılırken bazı ilaçların daha doğru kullanılması yönünde bilgiler ediniliyor. Çok büyük veritabanları sayesinde bu kullanımların etkinlikleri değerlendirilip yeni ilaçlarla kombinasyonlara gidiliyor ve sonuçlar karşılaştırılıyor. Eskiden meme kanserinin tek bir tip olduğu düşünülürdü. Daha sonra farklı tipte kanserler olduğu anlaşıldı. Fakat aynı tedavinin bazı hastalarda etkili olurken diğer bazı hastalarda tamamen etkisiz olduğu görüldü. Araştırmalar sonucunda aynı kanser tiplerinin de alt grupları olduğu görüldü. Bundan sonra terzi gibi kişiye özel tedaviler mümkün hale geldi.

Akıllı ilaçlar bu keşiflerin sonucunda bulundu. Cerrahi alanda da bazı gelişmeler oldu. Eskiden memenin tamamı alınırken yerini memenin korunduğu cerrahiye devretti. Memenin dikleştirildiği, radyoterapi sonrası bozulmanın minimum olduğu, içinin boşaltılarak silikon konduğu , özetle daha iyi kozmetik sonuçlar  sağlayan teknikler geliştirildi.

Son zamanlarda koltuk altının tamamen alınması yerine bu bölgeye radyoterapi uygulanmasının daha az yan etki ile başarılı sonuçlar verdiği yönünde sonuçlar bildirilmektedir.  Tüm bu gelişmeler ile hastalığın tamamen yok edilebilir hale geldiğini ve hastalık olmaktan çıkana dek araştırmaların devam edeceğini söyleyebiliriz.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻