https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Kemoterapi

Meme Kanseri terimi tek bir hastalığı ifade ediyor olsa da bu hastalığın birçok farklı alt türü olduğunu biliyoruz. Bu alt tiplerin bulunması sayesinde kişiye özel tedaviler planlamak ve yüksek başarı elde etmek mümkün hale gelmiştir.  Tedavi; hastanın durumu, hastalığın evresi ve alt tiplerine göre değişmektedir. İleri evre olgular sistemik hastalık olarak kabul edilmektedir ve genel eğilim kemoterapi yani sistemik tedavi ile başlanması,  daha sonra cerrahi yani lokal tedavi yapılması şeklindedir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Genellikle 2-3 hafta aralıklarla KT verilir. Saçlarınız ilacın yan etkisine bağlı dökülebileceğinden kendi saçınızdan peruk hazırlatmak yada saç dökülme psikolojisini yaşamamak için dökülmeden saçları kısa kestirmek uygun olabilir.

KT programı 6-8 kür  yada  4 ay kadar sürebilir. Cerrahi yapılmadan KT ile başlanmışsa hastalığın tedaviye cevabı izlenir ve ilerleme olması halinde daha fazla beklemeden cerrahi girişim yapılır. Fayda gördüğü saptanan olgularda tedavinin tamamlanması beklenir. Hastalığın özellikleri arasında akıllı ilaca duyarlılık saptanırsa 1 yıl süre için akıllı ilaç verilir. Yani akıllı ilaç herkese uygun değildir ve herkese verilmez. Sağ yada sol kol kullanılmadığında sadece tek taraf koldan tedavi almak ve aynı zamanda aynı koldan tetkikler yaptırmak bir süre sonra damarların zorlanmasına , zor bulunmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden tedavi başında santral venöz  port kateter takılması sıklıkla önerilmektedir.  Bu protez parça dışarıdan görünmez, tedavi bitip gerek kalmadığına emin oluncaya kadar yıllarca  bedeninizde kalabilir.

ER ve PR nedir ?

Bazen kanser hücreleri östrojen (ER) ve progesteron (PR) hormonlarını bir nevi yakıt olarak kulllanabilir. Bu hormonlara karşı duyarlılık olup olmaması tedavi açısından önemlidir. Pozitif (+) olması halinde bu hormonlara karşı ilaç verilir , hormonoterapi olarak adlandırıldır, hastalığın kontrolu açısından çok etkili sonuçları vardır. Onkoloğun kararına göre 5 ila 10 yıl arası sürede kullanılabilir. Bu süre içerisinde rahimde yan etkiler oluşabileceğinden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından takip gerekir.

HER2 nedir?

HER2 geni ya da diğer adıyla c-erb-B 2 geni, HER2/neu adı verilen bir protein üretir. Bu protein hastalığın daha hızlı büyümesine ve yayılmasına sebep olur. Hastalıkta bu proteinin fazla üretilmesi daha agresif bir tümör davranışa sebep olsa da günümüzde akıllı ilaçlar sayesinde bu kötü özellik kontrol altına alınabilmiştir. Alınan dokudan HER2 durumu incelemesi yapılarak akıllı ilaç kullanımı için karar verilir. Bazı hastalıklarda standart inceleme ile net karar verilemez, bu durumlarda FISH ya da DISH testleri yapılarak kesin sonuç elde edilir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻