https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Memede Enfeksiyon

Mastit adı verilir. Enfeksiyon oluştuğunda ağrı, bölgesel ısınma, kızarıklık, vücut ateşinde yükselme, titreme gibi şikayetler meydana gelir. En sık emzirme döneminde, meme ucundan veya meme ucundaki çatlaktan giren bakterinin süt ortamında hızla çoğalması ile  görülür. Sütün boşaltılması bakterinin üremesini engelleyecektir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Memedeki sütün boşaltılması  için  15 dk emzirmek,  boşalma yetersiz olursa 5 dakika daha pompa ile boşaltmaya çalışmak genellikle yeterlidir.  Ancak süt gelmiyorsa daha fazla zorlamamak gerekir. Aşırı emzirilmeye çalışılması veya pompa ile zorlayıcı bir işlem yapılması ek travmaya sebep olacak ve mastitin daha kötüye gitmesine sebep olacaktır. Antibiotik  kullanımı, sıcak uygulanarak masaj yapılması, uygun emzirme tekniği, varsa meme ucu çatlağına yönelik tedaviler ile mastit sıklıkla kontrol altına alınır. Bu tedavilere rağmen ağrı , ateş ve kızarıklığın artması halinde memede abse gelişmiş olması  muhtemeldir. Ultrason ile abse teyit edilirse operasyon gerekir.  Bu şikayetlere bazen koltuk altında ağrılı bir kitle eşlik edebilir. Bu kitle sıklıkla  enfeksiyonun vücuda yayılmasını engellemeye çalışan şişmiş lenf bezleridir.

Granülömatöz mastit nedir ?

Vücudun savunma hücrelerinin meme dokusunu düşman görerek saldırması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Sıklıkla tütün tüketimi ile ilişkilidir. Savunma sistemini baskılayan steroid vb ilaçlar fayda gösterebilir, ancak bunların uzun süreli  kullanımlarının da önemli ek problemlere yol açması muhtemeldir. Meme ve meme başında şekil bozukluğu ve içeri çökme olabilir. Kanseri taklit eden bulgular verebilir. Etkilenen alanın geniş çıkarılması başarılı sonuçlar vermektedir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻