https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Memenin Kısmen Alınması

Segmental mastektomi veya  meme koruyucu cerrahi olarak adlandırılır.  Kanserli doku çevredeki sağlam dokular ile güvenli bir sınır oluşturacak şekilde alınır.  Alınacak kısım tümörün büyüklüğüne ve yaygınlığı gibi  faktörlere bağlıdır.  Ameliyat esnasında çıkarılan hastalıklı dokunun sınırları metal klipler ile işaretlenir. İyileşme sonrası kliple işaretlenen alanlara mutlaka  radyoterapi yani ışın tedavisi verilir. Genellikle aynı seansta koltuk altı bekçi lenf bezi biopsisi de yapılır.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

 • Kaç günlük yatış gerekir ?

Genellikle bir günlük yatış yeterlidir.

 • Dren konulur mu?

Dren konulması şart değildir.

 • Her zaman meme koruyucu cerrahi yapılması mümkün müdür ?

Küçük bir memede orantısal olarak büyük bir kitle olması halinde kozmetik olarak kötü bir sonuç elde edileceğinden kemoterapi ile küçülme sonrası operasyon, memenin tamamen alınması yada onkoplastik cerrahi seçenekleri  daha uygundur.

 • Ameliyat sonrası  sıvı birikmesi normal midir?

Seroma denilen bu durum  tamamen normal bir durumdur. Yara iyileşmesi  içindeki sıvıyı tutabilecek dirence ulaşana kadar biriken sıvı (seroma) iğne boşaltılabilir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻