https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Genetik Kanserler

Vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesinden sorumlu genlerde meydana gelen hasarların birikmesi sonucu hücrelerimiz kontrolsüz olarak çoğalmaya başlar ve yavru hücrelere bu bozuk genleri aktarılar. Ancak bu tüm kanserlerin kalıtsal bir hastalık olduğunu göstermez.

Kanser için en çok korku yaratan konulardan birisi de tüm meme kanserlerinin kalıtsal olduğunun düşünülmesidir. Aksine genetik kusurlar tüm meme kanserlerinin sadece %5-10 kadarından sorumludur. Bu  genetik mutasyonu olan kişilerde kanser gelişme olasılığı %70-80  gibi çok yüksektir. Ayrıca  bu mutasyon çocuklara aktarılabilir. Bu sebeplerden dolayı bu kişilerin tespit edilmesi çok önem taşır. Ailede 2 farklı kuşakta ve 40 yaş ve altında meme kanseri olması kalıtsal hastalık için şüpheli kabul edilir. En sık bilinen BRCA 1 ve BRCA 2 genleridir. Diğer genler daha az rol oynar. Meme kanseri  paneli adı altında bu genler  birlikte bakılabilir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

 • Genetik testleri öneriyor musunuz ?

Genetik testleri çok önemsiyorum, çok popüler ve umut vaad eden bir alan olarak görüyorum. Çok uzun süren pahalı metotlar günümüzde daha kolay ulaşılabilen daha kısa sürede sonuç veren tetkiklere doğru evrildi. Genetik araştırmaların devam etmesi ile hastalıklı genlerin tespiti halen devam ediyor. Tüm bu gelişmeleri gelecekte muhtemelen gen tedavileri takip edecektir. Günümüze bakacak olursak ailesinde özellikle genç yaşta meme kanseri olan bireylerde test yapılması önerilir. Bunun yanında genç olmasa da birkaç farklı kuşakta gene hastalık olması halinde de test yapılması uygun olur. Bunun dışında kanserlerin bazı alt tiplerinde genetik geçiş riski yüksek olduğundan bu hastalarda da test yapılması uygun olur.

 • Genetik test nasıl bir fayda sağlar ?

Herşeyden önce tanı konan bireyler  diğer organlarda olabilecek  riskleri bilecek, mesela rahim kanseri riski arttığını bilecek ve hastalık oluşmadan ameliyatla bu olasılıktan korunma şansı olacak . Bunun yanında kendisinde saptanan genetik mutasyonun çocuklarına da geçebileceğini bilecek , ve genetik danışmanlık ile süreci yönetebilecektir. Kendisinde hastalık olmayan ancak genetik mutasyon olduğunu bilen  bireyler ise riskleri olduğunu bilerek evlilik ve çocuk anlamında yaşam planlamasını yapabilecek, hastalık gelişmeden takibe başlayacak , koruyucu cerrahi ile riskini azaltabilecektir.

Hiçbir şüpheli hastalık olmaksızın genetik test yapılsa ne olur ?

Yapılabilir, ancak elde edilen sonuçlar ciddi kafa karıştırıcı olabileceği , mutsuzluk verebileceği için genetik danışmanlık hizmeti şeklinde testlerin yapılmasını tavsiye ederim.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻