https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Koltuk Altı Lenfleri

Hastalar sıklıkla adetle ilişkili  tekrarlayan ağrılardan şikayetçidir. Bu tip ağrılar genellikle adetten bir hafta kadar önce başlar ve adet  bitimi ile sonlanır. Meme dokusunun daha yoğun olduğu üst dış kısımlardan kola doğru  yayılabilir. Her iki tarafta yada tek bir memede  olabilir. Bazı ağrılar adet döneminden bağımsız olabilir. Bu ağrılar genellikle daha bölgesel yada noktasal ve keskin tarzdadır. Kahve alımı , stres , antidepresan kullanımı , kilo alımı ile ağrı artar.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Memenin lenf akımı ağırlıklı olarak aynı taraftaki koltuk altına yani aksiller lenflere doğru olmaktadır. Bu lenf yollarının aralarında lenf nodu adı verilen istasyonlar bulunmaktadır.  Lenf nodülleri küçük, yuvarlak şekilli bezlerdir ve bağışıklık sisteminin ana elemanlarıdır, lenf akımı ile gelen bakteri ve enfeksiyonlar ile mücadele ederler. Vücudumuzun karakolları gibi düşünülebilir. Bunun dışında kanser hücreleri önce lenf bezlerine , oradan  vücudun diğer kısımlarına sıçrayabilir.

Çalışmalarda  bu sıçramaların istasyon benzeri bir sırayla olduğu fark edildi. Buradan yola çıkarak ilk istasyonun ( lenf  bezinin) temiz olması halinde diğer lenf bezleri de temiz demektir ve çıkarılmalarına gerek yoktur.  “Bekçi Lenf Düğümü” olarak tanımlanan bu ilk lenf bezinin  ameliyat esnasında boya veya nükleer madde ile işaretlenerek bulunması ve  patolojik inceleme yapılması işlemine bekçi lenf düğümü biyopsisi denir.

Lenf bezleri vücudumuzun değerli yapılarından olup sağlıklı olanların korunması hedeflenmelidir. 

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻