https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Koltuk Altı Bekçi Lenfleri

Meme kanserinde Bekçi (Sentinel) Lenf Düğümü (Nodu) Biyopsisi ne amaçla yapılır?
Meme kanserinin koltuk altı lenf bezlerine sıçraması tedavi stratejilerini değiştiren bir durumdur. Eskiden koltuk altındaki  lenf bezlerinin tamamı  çıkarılarak inceleme yapılırdı ve  kolda “lenfödem” adı verilen hastanın hayat kalitesini azaltan bir yan etkiye yol açabilmekteydi. Daha sonraki çalışmalarda  bu sıçramaların istasyon benzeri bir sırayla olduğu fark edildi. Buradan yola çıkarak ilk istasyonun ( lenf  bezinin) temiz olması halinde diğer lenf bezleri de temiz demektir ve çıkarılmalarına gerek yoktur.  “Bekçi Lenf Düğümü” olarak tanımlanan bu ilk lenf bezinin  ameliyat esnasında boya veya nükleer madde ile işaretlenerek bulunması ve  patolojik inceleme yapılması işlemine Bekçi Lenf Düğümü Biyopsisi (SLNB)  denir.

Bu yöntem modern meme cerrahisinde yaygın şekilde  uygulanmakta  olup gereksiz  koltukaltı cerrahilerini engellemiştir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Sonucun ‘negatif’ olarak belirlenmesi, meme kanserinin bekçi lenf düğümlerine sıçramadığını gösterir ve bu durumda gereksiz yere diğer lenf bezlerinin çıkartılmasının önüne geçilmiş olur. Buna karşın, sonucun ‘pozitif’ olarak belirlenmesi halinde koltukaltı lenf bezlerinin de çıkartılması gerekmektedir.

Meme kanserinde bekçi  lenf düğümü  biyopsisi nasıl gerçekleştirilir ?

Mavi boya (isosulfan mavisi veya metilen mavisi) veya radyoaktif bir madde tümörün olduğu bölgeye veya meme başının altına  enjekte edilir. Boya 5-7 dk. içerisinde koltuk altındaki bekçi (sentinel) lenf bezine ulaşır. Sentinel lenf bezlerinin sayısı birden fazla olabilir; ortalama 2’dir.  Bu lenf bezleri çıkarılarak patoloji bölümü tarafından değerlendirilir ve  tümör hücreleri içerip içermedikleri araştırılır sonucuna göre koltukaltı cerrahisi yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Meme kanserinde bekçi lenf düğümü  biyopsisi ne tür avantajlar sağlar?

Koltuk altı lenf düğümlerinin tamamen alınması kolda şişlik ( lenfödem ),  kol arkasında hissizlik ve uyuşma (sinir zedelenmesi nedeniyle),  enfeksiyon,   kürek kemiğinin yukarı doğru kalkması (sinir hasarı olursa) ve ömür boyu o taraf kolun kullanılmaması gibi  hayat konforunu düşürecek yan etkilere neden olabilir. Bugün biliyoruz ki, tüm meme kanserlerinin yaklaşık olarak %60’ında ve erken evre meme kanserlerinin ise ortalama %75’inde tanı anında koltukaltı lenf bezlerinde yayılma yoktur. Bu hastalarda lenf bezi yayılımı olmadığı gösterilebilirse, koltukaltının boşaltılmasına (temizlenmesi)  gerekmez. İşte bu amaç için  bekçi lenf bezi örneklenmesi tekniği geliştirilmiştir. Bahsi geçen tüm yan etkilerden korunmayı sağlar.

Meme kanserinde bekçi lenf düğümü  biyopsisinde ne tür yan etkiler görülebilir?

Çıkartılan bekçi (sentinel) lenf düğümü (nodu) bölgesinde ağrı, morarma veya verilen mavi boya (metilen mavisi) veya radyoaktif maddeye karşı allerji görülebilir. Hastanın cildinde veya idrarında mavi renk ile boyanma görülebilir. İşlem sonrası çok nadiren  kolda şişlik ( lenfödem ) gelişeblir.

Sentinel lenf nodu örneklemesinin, koltukaltı lenf bezi tutulması olup olmadığını saptamada ki güvenilirliği yapılan birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Belli bir öğrenim süreci gerektirmektedir. Doğru yapıldığında güvenli bir yöntemdir

Son gelişmeler ?

Son zamanlarda birçok yayın SLNB pozitifliğinde koltuk altının boşaltılması yerine bu bölgeye radyoterapi (ışın yada RT) uygulanmasının kolda daha az şişme yan etkisi yanında onkolojik fayda açısından benzer sonuçlar verdiğini bildirmektedir. Yeni eğilimin bu yönde devam edeceğini ve bir süre sonra koltuk altına yönelik bir cerrahi yapılmayacağını öngörebiliriz.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻