https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Meme Kanseri Risk Faktörleri

Risk faktörlerini taşıyan kişilerin mutlaka meme kanserine yakalanacakları söylenemez; sadece, bu faktörleri taşımayanlara göre, meme kanserine yakalanma olasılıkları daha fazla. Risk faktörlerini taşımayan kişiler de meme kanserine yakalanabilirler. Meme kanserine yakalanan kadınların yarısı, bu risk faktörlerini hiç taşımıyorlar. Bu nedenle, risk faktörlerini taşımayan kişiler de olağan kontrollerini yaptırmalı. Ama bu risk faktörlerinden birkaç tanesini birden taşıyan kadınlar daha dikkatli olmalıdır.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Alkol : Alkol kullanım miktarı ile meme kanseri  riski artar. Alkol içmeyen bir kadına göre günlük  1  alkol içeceği tüketen bir kadında kanser gelişme riski %7-10 artarken  2 ya da 3 içecek tüketen bir kadında bu oran %20 artmaktadır.

Obezite: Kadınlık hormonu olan östrojen meme kanseri ile ilişkilidir. Yüksek  östrojen meme kanseri riskini arttırmaktadır.  Kadınlarda östrojen, menapoz  öncesi  ağırlıklı olarak yumurtalıklar tarafından üretilirken yağ dokusu da çok az miktarda östrojen üretmektedir. Menapoz sonrası yumurtalıkların östrojen üretimi dururken östrojenin çoğu yağ dokusu tarafından üretilmektedir.  Özellikle menapoz sonrası obez olan kadınlarda yağ doku fazlalığı nedeni  ile östrojen miktarı da artar ve kanser riskini arttırır. Bunun yanında obezitenin  insülin direncini arttırdığı bilinmektedir. Yüksek insülin direnci ile meme kanseri arasında ilişki bildirilmiştir. Bu nedenlerle özellikle menapoz döneminde kilo kontrolunun sağlanması çok önemlidir.

Fizik aktivite: Hareketsizliğin meme kanseri riskini arttırdığını gösteren kanıtlar her geçen gün artmaktadır. Haftada minimum birkaç saat aktivitenin riski azalttığı gösterilmiştir.

Doğum :  Hiç doğum yapmamış  yada ilk doğumunu 30 yaşından sonra  yapmış kadınlarda hafif risk artışı olmaktadır.

Emzirmek:  En az 1 yıl emzirmenin riski azalttığı yönünde bulgular mevcuttur.   

Doğum kontrol hapları: Hormon içerikleri nedeni ile hafif risk artışı olmakta ve kullanmayı bıraktıktan sonra 10 yıla kadar bu risk devam etmektedir.

Menapozda hormon replasmanı (HRT) : Östrojen hormonu ile menapoz şikayetleri ve osteoporoz riski azalmaktadır. Bu avantajlarından yanında HRT tedavisinin 4 yıl ve daha uzun sürmesi halinde kanser gelişme riski artmakta , ayrıca daha ileri evrede kanser görülme olasılığı da artmaktadır. Bu nedenle HRT tedavisi gören kadınların yakın takibi gerekmektedir.

Sık sorulan sorular :

 • Silikon Protez riski arttırır mı ?

Hayır, meme kanseri  riskini  arttırmamaktadır. Bununla birlikte  nadir olgularda  lenfoma adı verilen meme dışı kanser türü  geliştiği bildirilmiştir.

 • Yağlı gıdalar riski arttırır mı?

Evet, yağı fazla olan gıdaların alınması riski arttırır. Düşük yağ ile beslenme kültürü olan toplumlarda meme kanserinin daha az görülmesi bunu desteklemektedir. Aynı şekilde yağlı gıdaların alımı obeziteye  yol açacağından risk gene artacaktır.

 • Vitaminlerin etkisi var mıdır ?

Bazı çalışmalar etkisi olduğu yönünde bulgular bildirse de kanıt seviyesinde bir çalışma henüz yoktur. Bu alanla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 • Sigara ?

İlk çocuğunu doğurmadan önce sigara içen kadınlarda kanser riskinin arttığı yönünde bulgular mevcuttur.

 • Deodorant ?

Terleme önleyici deodorantların kanser riskini arttıdığı iddia edilmişse de çalışmalar sonrası bu iddia kabul görmemiştir.

 • Sutyen kullanımı kanseri arttırır mı ?

Sutyenin,  lenfatik akımı engelleyerek meme kanseri riskini arttırdığı yönündeki söylentilerin asılsız olduğu ispatlanmıştır.

 • Düşük yapmak kanser riskini arttırır mı?

Hayır, bir çok çalışma düşük yapmanın kanser riskini arttırmadığını ispatlamıştır.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻