https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Radyoloji

Meme hastalıklarında radyololojik incelemeler günümüz pratiğinin vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Ultrason , mamografi ve meme MRI  cihazları birçok  meme hastalıklarının tanı ve takibinde önemli rol oynamaktadır. Bu cihazların teknolojisinin yeniliğinden  daha önemli olan bu teknolojileri  kullanan ve yorumlayan radyoloji hekimlerinin bilgi ve tecrübesidir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Ultrason;  kulağın duyamadığı ses frekanslarının cisimlere gönderilmesi  ve geri yansıması üzerine oluşturulmuş bir tetkikdir.  Balina ve yarasa gibi canlılarda benzer  doğal  sonar sistemleri  vardır. Sağlık sektörü dışında denizaltılarda kullanılan sonar cihazı da benzer  prensipte çalışır. Ses dalgasının hiçbir zararı olmadığı için yöntemde tamamen zararsızdır ve sık  tekrarlanmasında sakınca yoktur.

Hemen her sağlık kuruluşunda kolaylıkla bulunan ultrason cihazları teknolojik gelişmeler sayesinde çok detaylı görüntüler sağlayabilmektedir. Özellikle ele gelen kitlelerin kist ya da kitle ayrımında çok faydalı olan bu yöntem hiçbir yan etki yapmadığından dolayı en sık tercih edilen görüntüleme yöntemidir. Zararsız olmasından dolayı sık tekrarlanmasında sakınca yoktur. Cerrahlarda mobil ultrason cihazları kullanabilir ve hatta muayenenin tamamlayıcı bir parçası olarak kullanılmalıdır. Ancak rapor verilemeyeceği ve bir radyoloji hekiminin eğitim ve deneyiminin alternatifi olamayacağı unutulmamalıdır.

Mamografi

X-Ray ışını ile meme dokusunun incelenmesidir, alınan radyasyon çok düşük olsa da ultrason gibi sık ve rahatça tekrarlanmaz , yıllık kontroller şeklinde yapılması güvenlidir. Erken dönem kanseri yakalayabildiği için tarama programları mamografi ile yapılmaktadır. Bu programlar sayesinde meme kanserine bağlı ölümler tüm dünyada azalmıştır. Yoğun memelerde etkinliği azaldığından ultrason veya MRI ile ek inceleme gerekir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Damardan ilaç verilerek yapılır. Uzun sürmesi, kapalı bir alanda çekilmesi ve her sağlık kuruluşunda bulunmaması bir handikaptır. Memede rutin kullanımı önerilmez. Meme yapısı hakkında 3 boyutlu görüntü vermesi önemli avantajlarındandır. Bir kitlenin damardan verilen ilaç ile nasıl boyandığını ölçerek kanser ya da başka bir doku olduğu hususunda önemli bilgiler verir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻