https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Meme Ağrısı

Hastalar sıklıkla adetle ilişkili  tekrarlayan ağrılardan şikayetçidir. Bu tip ağrılar genellikle adetten bir hafta kadar önce başlar ve adet  bitimi ile sonlanır. Meme dokusunun daha yoğun olduğu üst dış kısımlardan kola doğru  yayılabilir. Her iki tarafta yada tek bir memede  olabilir. Bazı ağrılar adet döneminden bağımsız olabilir. Bu ağrılar genellikle daha bölgesel yada noktasal ve keskin tarzdadır. Kahve alımı , stres , doğum kontrol hapları,  antidepresan kullanımı , kilo alımı ile ağrı artar.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

Ağrı ile meme kanseri ilişkisi
Hastalar adet döneminden bağımsız, ani başlayan ağrı duyduklarında kanser korkusu hissedebilir. bununla birlikte meme kanserinde ağrı görülme oranı %8 gibi oldukça düşük bir orandadır.

Ağrının sebepleri ne olabilir ?
Meme dokusu ağrıya hassastır. Ağrı genellikle adet dönemlerindeki hormonal değişimlere bağlıdır. Koltuk altına yada kola yayılabilir. Yoğun meme dokusu, kistik yapı, enfekte bir kist yada kistin patlaması , memede enfeksiyon varlığı ağrıya sebep olabilir. Spor yapan kişilerde göğüs kaslarının ağrısı meme ağrısı şeklinde hissedilebilir. Çarpma , üzerine yatma gibi travmalarda ağrıya sebep olur. Bunun dışında boyun fıtığı gibi meme harici hastalıklarda memeye yansıyan ağrıya neden olur.

Ağrı ile başvurduğumda neler yapılır ?
Meme muayenesi sonrası meme ultrasonu ve 40 yaş üstünde bir yıl içinde çekilmemişse mamografik inceleme yapılır.

Tedavisi nedir ?
Genellikle kanser veya kötü bir durum olmadığını bilmek hastalar için yeterli gelmekte ve ek tedavi ihtiyacı duymamaktadırlar. Ağrısı fazla olan kişilere bitkisel takviye ürünleri , ağrı kesici, B vitamini veya hormon ilaçları verilebilir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻