https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanTumayPos.png

Doç. Dr. Volkan TÜMAY
Memede Kistler

Memede içi kendi vücut sıvınız ile dolu olan baloncuklara kist  denir.  Kadınların nerede ise %60 kist mevcut olup günümüzde hastalık olarak kabul edilmemektedir. Çok sayıda kistin bulunması “fibrokistik  değişiklik” olarak tanımlanmıştır. Milimetrik boyutlardan 5 cm’den büyük kistlere kadar değişken boyutta olabilirler.

İçinde sadece sıvı olan kistler basit kistlerdir ve kansere dönüşmezler. Genellikle takip gerektirmezler.  Özellikle 2 cm’den büyük kistler ağrı yapabilir. İçerisinde bulunan sıvı zamanla enfekte olabilir. Bu durumda kist duvarı kalınlaşarak ağrılı kitle şeklinde ele gelebilir.

Bazen birkaç meme kisti bir araya gelerek üzüm salkımına benzer bir görüntü oluşturur: veya bir kist içinde farklı kompartımanlara bölünmüş olarak görülebilir. Bu tip kistlere komplike kist denir. Komplike kistlerin içinde solid yani katı parçalar olabileceği içinde kanser ile ilişkili olabileceğinden emin olana kadar bir süre yakın (3-6 ay) takip gerekir.

DOÇ. DR. Volkan TÜMAYSIK SORULANLAR
ve Cevaplar

 • Hangi tetkikler yapılmalıdır ?

Kistler en iyi ultrason yöntemi ile  değerlendirilir. Mamografi uygun bir yöntem değildir. 1 cm’den büyük şüpheli kistlerde MRI ek bilgi sağlayabilir.

 • Doktorum kisti iğne boşaltmayı önerdi ?

Şüpheli görünen kistler iğne ile aspire edilerek içindeki sıvı kanser hücresi açısından incelemeye gönderilebilir. Enfekte büyük kistlerde aspire edildiği taktirde daha hızlı iyileşebilmektedir.

 • Ne zaman çıkarılmalıdır ? 

Sık sık enfekte olan yada iğne ile boşaltılması gereken büyük, ağrı yapan kistler çıkarılabilir.

 • Bir yakınımda kistler vardı, meme kanseri  oldu ?

Bu endişeler çok sık olsa da aslında yersizdir. Kistler kansere dönüşmez. Ne var ki içinde parçacık içeren kistler kanserli hücre içerebilirler. Yani dönüşmekten ziyade  zaten kanser hücresi içeriyor olabilirler.  Bu yüzden emin olana kadar komplike  tip kistlerin  takip edilmesi gerekir. Bunun yanında çok sayıda kist kamuflaj etkisi göstererek yeni gelişen kanserlerin fark edilmesini zorlaştırabilir.

Neden?
Doç. Dr. Volkan Tümay

Genel Cerrahi Uzmanı
Hakkımda

Doğum Yeri / Yıl : İstanbul / 1972
Ortaokul/Lise: İstanbul Erkek Lisesi (IEL) 1984-1992

Üniversite : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / 1992-1998

Uzmanlık : Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD /1999-2004
Doçent Olduğu Yıl : 2021
Görev Yaptığı Hastane : Doruk Özel Bursa Hastanesi
Branşı : Genel Cerrahi

Önce zarar verme (“minimum non nocere) ilkesini benimsemiş,  branşımın gerektirdiği birçok farklı ameliyatı iyi düzeyde yapmaya çalışan bir genel cerrahım.  Asistanlık döneminde meme hastalıklarına karşı başlayan ilgim kariyerim  süresinde artarak devam etti. İyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri ile  ilgili tecrübelerim artarken çok sayıda hastanın hayatına dokunma fırsatım oldu. Memenin her yaşta analığı, kadınlığı temsil ettiğini ve ne kadar önemli olduğunu gözlemleme şansım oldu. Hastalara olan yaklaşımlarımda tıbbi gerçekler kadar bu gerçeği de dahil ettim. Cleveland Clinic’te  meme cerrahisinde 1 ay süreyle  gözlemci olarak bulundum, farklı uygulamaları inceledim.  Sürekli değişen ve gelişen tıbbi uygulamalarla ilgili bilgilerimi güncellerken uygun hastalara plastik cerrahi teknikleri uygulayabilmek için 2016 yılında seviye III rekonstruktif meme kanseri cerrahisi (onkoplastik cerrahi) sertifikasyon programını tamamladım. 2016 yılından itibaren hastaları kozmetik olarak daha memnun edebilecek cerrahi teknikleri uygulamaya başladım. 2021 yılında doçent unvanı aldım. Mesleğimdeki önceliğim kadınların ve risk grubundaki erkeklerin korkutulmadan doğru bilgilerle hastalıklardan korunmalarını sağlamak ve zamanında, erken teşhis edebilmektir. Hastalık tanısı konduğunda ise güncel tedavi yöntemleri ile kişiye özel çözümler üretirken bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirebilmektir.

DOÇ. DR.Volkan TÜMAY İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  Online Randevu

  Doç. Dr. Volkan TÜMAY İle İletişime Geçiniz.

  Doç. Dr. Volkan Tümay
  https://www.bursamemecerrahisi.com/wp-content/uploads/2024/02/VolkanLogoBeyaz-320x180.png

  Copyright 2024. All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geçiniz 👋🏻
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız! 👋🏻
  Merhaba Ben Doç. Dr. Volkan TÜMAY Tüm Sorularınız ve Cevaplar İçin Buradayım. Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim. 👋🏻